Cost of Living in Albany
Image by Nachoman-au via wikipedia

Australia

Albany

Western Australia

Cost of living in Albany

Last updated:May 18, 2025

Groceries

Apples 1kg
$3.12
Bananas 1kg
$2.49
Bread 500g
$1.39
Cigarettes (20 pack)
$20.15
Eggs (12)
$3.78
lettuce
Lettuce 1kg
$2.02
Milk 1L
$1.23
onion
Onions 1kg
$1.57
Potatoes 1kg
$2.52
Tomatoes 1kg
$3.78
Wine Bottle
$13.54

Restaurants & Dining

Beer
$6.77
Coffee
$3.78
Inexpensive Meal
$10.87
Mid-Range Meal
$75.58
Soda (Restaurant)
$2.20
Water
$1.57

Transportation

Gasoline 1L
$1.11

Utilities

Basic Utilities 85m²
$90.98
Internet
$34.32
Phone Plan
$18.89

Education

International School
$34,218.42

Other Expenses

Average Salary
$1,994.37

Total Monthly Cost

$4,670

Overview

Airbnb Rent
$3,728

Median rent based on analysis of 10 apartments in May

Minimum$2,631
Maximum$4,852
Groceries
$396
Food Outside
$374
Base Cost
$172
Data Sources
Numbeo
💬 Feedback & Bugs