Cost of Living in Ankeny
Image by Ashton B Crew via wikipedia

United States

Ankeny

Iowa

Cost of living in Ankeny

Last updated:May 18, 2025

Groceries

Apples 1kg
$3.12
Bananas 1kg
$1.49
Beef 1kg
$8.70
Bread 500g
$2.20
Chicken Breast 1kg
$10.09
Cigarettes (20 pack)
$7.14
Domestic Beer 500mL
$1.94
Eggs (12)
$3.55
Imported Beer 330mL
$2.19
lettuce
Lettuce 1kg
$0.99
Local Cheese 1kg
$6.59
Milk 1L
$1.15
onion
Onions 1kg
$3.62
Oranges 1kg
$4.73
Potatoes 1kg
$2.79
Rice 1kg
$1.96
Tomatoes 1kg
$6.00
Water 1.5L
$0.69
Wine Bottle
$14.00

Restaurants & Dining

Beer
$6.00
Coffee
$5.29
Inexpensive Meal
$9.50
Mid-Range Meal
$25.00
Soda (Restaurant)
$2.35
Water
$1.95

Housing & Accommodation

1 Bedroom Apartment (City Center)
$925.00
1 Bedroom Apartment (Outside Center)
$925.00
3 Bedrooms Apartment (City Center)
$1,875.00
3 Bedrooms Apartment (Outside Center)
$1,375.00

Transportation

Gasoline 1L
$0.80
Taxi (per km)
$2.21
Taxi Start
$2.50
Taxi Waiting (1 hour)
$21.00

Utilities

Basic Utilities 85m²
$218.18
Internet
$53.75
Phone Plan
$25.00

Entertainment

cinema
Cinema
$12.00

Clothing & Shoesclothing

Dress
$39.99
Jeans
$29.99
Leather Shoes
$69.99
sneakers
Sneakers
$89.99

Education

International School
$28,840.00
Preschool
$1,100.00

Other Expenses

Average Salary
$5,522.67

Total Monthly Cost

$4,775

Overview

Airbnb Rent
$4,063

Median rent based on analysis of 10 apartments in May

Minimum$1,890
Maximum$4,945
Groceries
$308
Food Outside
$256
Base Cost
$149
Data Sources
Numbeo
💬 Feedback & Bugs